Prevence

11.01.2023

Rakovina prsu je jedním z nejčastějším nádorovým onemocněním u žen. Základem pro úspěšné léčení je včasná diagnóza, ideální je, když se onemocnění podaří zachytit již v prvopočátku. 

Kdy je dobré návštěvu lékaře neodkládat :

  • při jakékoliv změně na prsu, může se jednat o bulku, hrudku a nebo třeba výtok z bradavky
  • například pokud se na prsu objeví zarudnutí, které nemizí
  • když si nahmatáte otoky v podpaždí

Jako prevence k odhalení rakoviny prsů se doporučuje samovyšetření prsu. Jelikož platí pravidlo, čím dříve se na nádor přijde, tím je větší šance na jeho úplné vyléčení. Samovyšetření prsu provádějte minimálně 1x měsíčně a to již ženy od 20. roku života. Můžete si prsa vyšetřovat sama a nebo to vzít při večerních hrátkách s  partnerem. Na samovyšetření prsu by neměly zapomínat i ženy nad 45let, která chodí v rámci screeningu rakoviny prsu každé dva roky na vyšetření prsu pomocí mamografu. 

Je doporučená prevence screeningového vyšetření prsu i u mladších ročníků či rizikových žen, které pravidelně absolvují ultrazvuk ňader.

Jak by mělo takové samovyšetření vypadat ?

  • nejprve se žena postaví čí posadí před zrcadlo s rukama volně podél těla a svá prsa prohlédne pohledem, je důležité všímat si změn ve velikosti či tvaru prsů, zda se neobjevují zarudlá místa, propadlinky či vyboulená místa
  • po pohledovém vyšetření si dejte obě ruce nad hlavu a prohlížejte si prsa z různých úhlů, zde také zkoumáme, zda neproběhla nějaká změna, jestli se například neobjevil výtok, krvácení či vpáčené bradavky.
  • teď už přichází na řadu pohmat.. pravou rukou si budete vyšetřovat levý prs a levou rukou si budete vyšetřovat pravý prs. Zkuste si prs představit jako čtyři části. Vyšetření provádějte postupně a začněte v horní vnitřní části, prsty položte naplocho a krouživými pomalými pohyby s mírným tlakem prohmatejte tuto část, postupujeme pomalu na další části prsu. Sledujeme, zda se neobjeví výtok, krvácení či jakékoliv změny. Takto vyšetříme obě prsa.
  • na závěr vyšetření si v sedě či ve stoje, lehce zvedněte ruce ta, aby se uvolnilo podpaždí a také ty pečlivě prohmatejte.
  • Prsa by se měla vyšetřovat i v leže, kdy ležíte, hlavu máte položenou na polštáři, podložíme si levé rameno složeným ručníkem a levou ruku si dejte pod hlavu a pravou rukou začneme vyšetřovat levý prs, stejně jako jsme to dělali ve stoje, nezapomínejte na podpaždí. To samé uděláme s prsem pravým. 

Ne vždy každá bulka, kterou najdete znamená nádor. Když si nahmatáte nějakou bulku, nepropadejte hned panice . Často se může jednat o cystu, nebo hormonální zduření a i nezhoubné nádory. Nicméně je vždy nutné vyhledat svého gynekologa, či praktického lékaře, kteří vás odešlou na vyšetření prsu. 

Screeningové vyšetření lze absolvovat i bez doporučení lékaře, buď  lze ji na ultrazvukové vyšetření a nebo na mamografické vyšetření.

Pojďme si shrnout, jaké příznaky při samovyšetření hledat : 

  • nebolestivé zduření nebo bulku s nepravidelnými okraji
  • zarudnutí, tuhá kůže, důlkovatění
  • otok kůže, mokvání
  • okolo bradavky - výtok z bradavky, krvácení z bradavky, vtažení bradavky
  • a v neposlední řadě bulka v podpaždí nebo nad klíční kostí

Prevence je velice důležité. A to nejen vyšetření prsu. Dbejte na své zdraví a předcházejte nemocem prevencí.